fbpx

Ubezpieczenia koni

Ubezpieczenia koni Lendy
Ubezpieczenia koni

Ubezpieczenia koni czyli wszystko co powinieneś wiedzieć… . Ochrona ubezpieczeniowa Twojego konia to jedna ze spraw, którą warto dobrze przemyśleć już na etapie planowania kupna konia. Przyszli oraz obecni posiadacze koni mają aktualnie do dyspozycji atrakcyjne rozwiązania ubezpieczeniowe. Dzięki nim mogą skutecznie chronić zarówno swoje zwierzęta, jak i samych siebie przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń związanych posiadaniem koni. Jak ubezpieczyć konia, ile to kosztuje, oraz na co zwrócić uwagę podczas wybierania oferty?

UBEZPIECZENIE KONIA KALKULATOR

Dlaczego warto ubezpieczać konie?

Po co ubezpieczać konia? Mówi się „zdrowy jak koń”. Szkoda, że powiedzenie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Doświadczeni koniarze, hodowcy, właściciele ośrodków jeździeckich mogliby mieć problem ze wskazaniem konia, który w swoim życiu uniknął kontuzji lub poważniejszej choroby. Wypadki i różne schorzenia przytrafiają się zarówno koniom sportowym, wyścigowym, jak i rekreacyjnym czy gospodarskim. Za ubezpieczeniem koni przemawia dodatkowo fakt, że są one jednymi z najczęściej kradzionych zwierząt.

Cena ubezpieczenia konia jest stosunkowo niska w porównaniu do kosztów jego utrzymania. Fachowe leczenia konia to wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych. W przypadku operacji bądź długotrwałej i skomplikowanej terapii końcowa kwota może wynieść nawet dziesiątki tysięcy złotych. U osób, które nawiązały więź emocjonalną z koniem, stres wywołany troską o stan jego zdrowia zostaje spotęgowany przez rachunek z kliniki weterynaryjnej. 

Ubezpieczenie koni daje finansowe wsparcie w razie śmierci lub kradzieży zwierzęcia. Decydując się na wyższy pakiet, właściciel otrzyma odszkodowanie również w przypadku trwałej utraty zdatności rozpłodowej lub użytkowej konia. Sytuacja taka ma miejsce, gdy mimo leczenia koń po nieszczęśliwym wypadku nie odzyska sprawności, przez co nie weźmie więcej udziału w zawodach. Ponadto ochronę można rozszerzyć o udział w kosztach operacji w tym przeprowadzonej w wyniku kolki czy urazu ścięgna. Niezwykle istotne jest również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza konia (tzw. „OC konia„). 

Co obejmują ubezpieczenia koni?

Jeśli chodzi o ubezpieczenia koni podstawowym jest polisa „Zdrowie i Życie”. W zależności od wariantu pokrywa ona koszty związane ze śmiercią zwierzęcia w następstwie wypadku, choroby, operacji, kastracji, ciąży i porodu. Dodatkowo odszkodowanie otrzyma właściciel konia utraconego w wyniku kradzieży bądź rabunku. Maksymalna kwota wypłacana przez ubezpieczyciela odpowiada określonej w umowie, bądź na rachunku wartości konia. Wartość konia może być również wyznaczona na podstawie cen rynkowych koni o podobnych parametrach, osiąganych sukcesów lub w oparciu o pochodzenie. Oprócz niej na wysokość składki wpływa również wiek konia i jego podstawowa aktywność (np. rajdy, WKKW, skoki przez przeszkody itd.). 

Ubezpieczenie koni warto rozszerzyć o udział w kosztach operacji zwierzęcia. Ochroną objęte jest tu między innymi operacyjne leczenie kolek jelitowo-żołądkowych, które właścicielom koni spędzają sen z powiek. Ubezpieczenie koni Operacje pokrywa też koszty zabiegów wykonywanych w przypadku ran, złamań kończyn, zerwania ścięgien, mięśni lub więzadeł, komplikacji przy porodzie, problemów z uzębieniem, a także w innych nagłych sytuacjach. Co więcej, właściciel konia może liczyć na odszkodowanie, które pokryje nie tylko koszt samej operacji, ale też opieki pooperacyjnej oraz przepisanych przez weterynarza leków.

Obie oferty dostępne są w kilku wariantach o różnych zakresach ochrony, dzięki czemu można dopasować polisę do swoich potrzeb. Przykładowo ubezpieczenie konia startującego w jeździeckich zawodach będzie różniło się od polisy uzyskanej dla wierzchowca do nauki jazdy konnej.

Jaka polisa ochroni właściciela konia?

Ubezpieczenie konia może również chronić przed szkodami spowodowanymi przez zwierzę. Tak zwane OC konia, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza konia obejmuje szkody wyrządzone nieumyślnie, w tym także powstałe w następstwie rażącego niedbalstwa. Co ważne, ochrona ubezpieczeniowa obejmuje nie tylko właściciela konia, ale również inne osoby, które za jego zgodą opiekują się zwierzęciem. 

W jakich sytuacjach działa OC konia? Na przykład podczas wizyty w stadninie dziecko karmi konia marchewkami. Koń, sięgając po przysmak, zrobi krok w przód i nadepnie na dziecięcą stopę, przez co pęka w niej kość. Inna sytuacja: chwila nieuwagi, koń ucieka z posesji, a następnie niszczy uprawy na polu sąsiada. Może również, co niestety zdarza się dość często, na parkingu bądź jezdni dokonać szkód na pojazdach. Oferowane są również rozszerzenia, dzięki którym OC posiadacza konia pokryje szkody powstałe w związku z udziałem zwierzęcia w:

  • zawodach konnych,
  • wystawach,
  • aukcjach,
  • egzaminach na klasy jeździeckie
  • rajdach. 

Można również objąć ubezpieczeniem szkody spowodowane przez wykorzystywanie konia do ciągnięcia drewna, powożenia bryczką lub ciągnięcia sani.

Warto wspomnieć, że ubezpieczenie OC posiadacza konia w Generali (dawniej Concordia) można uzyskać nie jako oddzielny produkt, a jako rozszerzenie polisy Zdrowie i Życie Konia lub Operacje. Niezależnie od innych ubezpieczeń „OC konia” można uzyskać w PZU ale na nieco innych warunkach i polisa nie będzie nas chroniła podczas zawodów.

Ile kosztuje ubezpieczenie konia?

Cena ubezpieczenia konia, czyli wysokość rocznej składki w przypadku polisy Życie i Zdrowie zależy od wieku oraz wartości konia. Przykładowo właściciel zapłaci niespełna 2% wartości zwierzęcia za podstawowy wariant ubezpieczenia. Jego zakres obejmuje śmierć konia w następstwie nieszczęśliwego wypadku np. podczas transportu, na padoku lub w stajni. Polisa także chroni nas na wypadek rabunku lub kradzieży. Bez względu na wybrany wariant składkę można opłacić jednorazowo lub 2 bądź w 4 ratach

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenia koni można podać dane do przygotowania wszystkich wariantów ubezpieczenia danego konia i otrzymać bezpłatną, kompleksową wycenę. Tutaj znajduje się -> UBEZPIECZENIE KONIA KALKULATOR

W wielu krajach europejskich oraz w USA ubezpieczenia od kosztów poniesionych na operację konia od dawna cieszą się dużą popularnością. W Polsce, gdzie wciąż są traktowane jako nowość, nierzadko słyszy się, że to drogie polisy, które nie przyniosą wymiernych korzyści. Tymczasem ubezpieczenie konia „Operacje” dostępne jest w 3 wariantach, z czego najtańszy kosztuje jedynie 220 zł na rok. Płacąc tak niewiele, w razie pechowego zdarzenia, polisa pomoże w sfinansowaniu kosztownej operacji. Łączny limit wypłat dla wszystkich zdarzeń w rocznym okresie ubezpieczenia w zależności od wariantu wynosi od 25 000 do 50 000 zł.  Plusem tego ubezpieczenia jest także to, że ochroną zostanie objęty każdy koń bez względu na wiek, wartość czy przeznaczenie. Istotne jest również to, że nie jesteśmy obciążani udziałem własnym w koszcie operacji, tylko cały koszt kwalifikuje się do odszkodowania.

Jak korzystnie zawrzeć polisę ubezpieczenia koni?

Jeśli zawierasz polisę „ubezpieczenie konia„, powinieneś rozważyć możliwe ryzyka i zagrożenia. Dzięki temu ochrona zostanie dopasowana do wartości oraz przeznaczenia konia. Wierzchowiec startujący w zawodach w skokach przez przeszkody potrzebuje innego zakresu ochrony niż koń kupiony w celach rekreacyjnych. Dobór optymalnych wariantów, rozszerzeń i sum gwarancyjnych warto skonsultować z fachowcem specjalizującym się w ubezpieczeniach dla branży jeździeckiej. Po nabyciu konia lepiej długo nie zwlekać z uzyskaniem ubezpieczenia. Przy zawieraniu polisy obowiązuje standardowy, 7 dniowy okres karencji, a na kolkę karencja jest 30 dniowa. Jeśli do 7 dni od wystawienia polisy koń na przykład złamie nogę, odszkodowanie nie zostanie wypłacone. 

Korzyścią skrojonej na miarę oferty będzie nie tylko odpowiednie zabezpieczenie konia i jego właściciela, ale również atrakcyjna cena ubezpieczenia. Konie i jeźdźców dobrze ubezpieczać w tej samej firmie, bo można skorzystać ze zniżek. Na rabaty mogą też liczyć członkowie PZJ oraz PZHK jak również osoby ubezpieczające większą liczbę koni.

W przypadku wątpliwości, jaką polisę wybrać i co powinna zawierać, zapraszamy do KONTAKTU. W Lendy profesjonalni doradcy (sami posiadający konie ) doskonale rozumieją potrzeby świata końskiego. Lendy ubezpiecza hodowców, jeźdźców rekreacyjnych i wyczynowych, właścicieli ośrodków oraz szkółek jeździeckich, instruktorów jazdy konnej, a także innych miłośników świata koni.

Wszystkie ubezpieczenia dla koniarzy można znaleźć na stronie www.lendy.pl

Tutaj jest dla zainteresowanych -> UBEZPIECZENIE JEŹDZIECKIE

UBEZPIECZENIE KONIA KALKULATOR

Zapraszamy  do nas na Facebook i Instagram tam na bieżąco umieszczamy informacje ze świata końskiego. 

Wszelkie zapytania można kierować na adres mailowy – adam@lendy.pl lub dzwonić pod numer 791 618 000

Tutaj znajdziesz –> Ośrodki Jeździeckie promujące Bezpieczne Jeździectwo

Ubezpieczenia koni - operacje, kolka, śmierć, OC konia
Ubezpieczenia koni w Lendy

Z nami śpisz spokojnie...

Lendy sp. z o.o.

al. Lotników 1 02-668 Warszawa

NIP 521 38 99 228
KRS 0000845631
REGON 386305743

KONTAKT

Adam Sobierajski

KONTAKT

Piotr Śliwiński

Edit Template